Kars Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

271 yıllık tabya havadan görüntülendi

KARS’TA 46 TABYADAN BİRİSİ OLAN, ÜZERİNDE BULUNAN DİNLEME BORUSUYLA HALK ARASINDA ‘BORAZANLI TABYA’ OLARAK BİLİNEN KARADAĞ TABYA, İLK KEZ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
271 yıllık tabya havadan görüntülendi
136 views
11 Mart 2021 - 11:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kars’ta 46 tabyadan birisi olan, üzerinde bulunan dinleme borusuyla halk arasında ‘Borazanlı Tabya’ olarak bilinen Karadağ Tabya, ilk kez havadan görüntülendi.

Osmanlı-Rus savaşı başta olmak üzere çok sayıda savaşta yıkılmayan 271 yıllık ’borazanlı tabya’, zamana yenik düştü. Üzerindeki dinleme borusuyla düşmanları püskürten tabya Kars’ın savunmasında kullanıldı ancak son durumu içler acısı tabyanın birçok bölümü yıkılırken, demir aksamları ise kesilerek götürülmüş vaziyette bulunuyor.

Kars’ın en yüksek yerinde yapılan ve Kars Kalesi’nin kuş bakışı görüldüğü tabya, yaz aylarında çobanlar tarafından hayvan barınağı olarak kullanılıyor.

Kente gelen binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen tabyanın kısa sürede koruma altına alınarak turizme kazandırılması gerekiyor.

Tabyanın adeta talan edildiğini ifade eden vatandaşlar, “Kars son günlerde özellikle turizm açısından önemli bir ivme kazandı. Kars’ta bu tabya ile beraber yaklaşık 46 tabya var. Bu tabya en önemli olanlardan bir tanesi. Borazanlı tabya olarak halk arasında bilinen Karadağ tabya, şu anda içler acısı bir durumda, her tarafı sökülmüş, demirleri kesilmiş, hatta yukarıdaki dinleme borazanlarından bir tanesi sökülerek götürülmüş. Buraların bir an evvel toparlanarak turizme kazandırılması lazım” dedi.

Kars Merkez Atatürk Mahallesi’nin üst kısmında bulunan birçok tabyadan bir tanesi olan Karadağ Tabya, her geçen gün biraz daha yok oluyor. Hayvan barınağı olarak çobanlar tarafından kullanılan tabya, adeta can çekişiyor.

Karadağ Tabya’nın bir an evvel restorasyonu yapılarak turizme kazandırılması gerekiyor. Yıkılmaya yüz tutan 271 yıllık tabya havadan görüntülendi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.